В Україні банки працюють у звичайному режимі. Вони безперебійно обслуговуть клієнтів у повному обсязі, в тому числі і дистанційно.

Деякі банки відкоригували чи скоротили графік роботи відділень. Зокрема, це пов’язано з тим, що вони проводять технологічні перерви для провітрювання, дезінфекції та вологого прибирання.

Проте Національний банк закликає громадян утриматися від відвідувань відділень банків та користуватись відповідними послугами онлайн. Адже перебування в людних закритих приміщеннях збільшує ризик підхопити вірус.

Фото без опису

Допомогти своїм родичам похилого віку, яким важко розібратися у новітніх технологіях та сервісах, можуть молоді люди. Приміром, сплатити онлайн за комунальні послуги.

Якщо такої можливості немає, комунальні платежі можна сплатити після завершення карантину. При цьому громадянам не загрожують штрафи, пеня, відключення води, електроенергії чи газу.

НБУ звертає увагу, що його працівники не телефонують та не надсилають смс громадянам.

З усіх питань слід звертайтеся на «гарячу» лінію банку, в якому ви обслуговуєтесь. Якщо питання не вирішиться, телефонуйте на «гарячу» лінію Національного банку — (0800) 505-240, або надсилайте лист на адресу nbu@bank.gov.ua.

Також Нацбанк закликає громадян обмежити використання готівки під час розрахунків на період карантину. У світі наразі немає наукового підтвердження, що банкноти передають вірусну інфекцію COVID-19 більше, ніж такі побутові речі, як ключі від квартири чи мобільний телефон. Але й немає доказів, що вони цілком безпечні. Тому варто бути обачними і максимально переходити на безготівкові розрахунки, безконтактні та мобільні платежі за допомогою смартфонів.

У випадку використання готівки слід дотримуватися правил дезінфекції,  рекомендованих МОЗ України та ВООЗ.

Зі свого боку, НБУ працює в двох напрямах: зробити користування готівки безпечнішим, а безготівкові платежі — дешевшими, ніж готівкові.

Для реалізації першого напряму: НБУ видає «свіжу» готівку із власних запасів, сформованих до поширення коронавірусної інфекції на території України. Запаси готівки Національного банку є достатніми для забезпечення потреб економіки країни. Готівка, яка надходить у НБУ від комерційних банків, спочатку зберігається в окремому сховищі впродовж щонайменше 14 днів, після цього під час пакування піддається температурній обробці (160 градусів за Цельсієм).

Щодо другого напряму: НБУ тимчасово скасував тарифи в системі електронних платежів та продовжує працювати над зниженням вартості безготівкових розрахунків.

Громадяни, які потребують кредитних канікул, мають зателефонувати до свого банку!

«Кредитні канікули» — особливий пільговий період обслуговування кредитів для населення та бізнесу в період дії карантину та після його завершення. Здійснювати ці заходи рекомендовано Національним банком усім банківським установам з метою допомогти позичальникам, які постраждали від поширення коронавірусу та впровадження надзвичайної ситуації й карантину.

Перша частина пільгових умов — це відстрочення платежів за кредитами. Позичальники можуть сплатити їх вже після завершення карантину, а банки не будуть нараховувати штрафи чи пеню за невчасні платежі. Однак, позичальники мають розуміти, що це — відтермінування оплати тіла та процентів за кредитом. Відсотки продовжують нараховуватися протягом карантину. Після його закінчення нараховане треба буде сплатити.

Друга частина пільгових умов — заходи для полегшення погашення та обслуговування боргу вже після завершення карантину. НБУ рекомендував банкам, а банки вже активно пропонують своїм клієнтам реструктуризацію кредитів.

Громадянам, ФОПам та малому бізнесу банки можуть запропонувати зміну графіка платежів, звільнення від сплати тіла кредиту на час карантину з відповідним подовженням кредиту, капіталізацію відсоткових платежів тощо. Головне — реструктуризація не може передбачати погіршення умов кредиту. Для середнього та великого бізнесу банки застосовують індивідуальні підходи залежно від фінансового стану компанії та того, наскільки суттєво компанія постраждала від карантину.

Такі умови лише для позичальників, які сумлінно сплачували кредит до 1 березня. Канікули не застосовуються автоматично.

Якщо не вдається купити іноземну готівку

Уже більше року, як Національний банк дозволив проведення операцій із валютою онлайн. Можна купити чи продати валюту за допомогою інтернет-банкінгу конкретного банку. Не потрібно бігти до установи чи обмінного пункту.

Водночас Нацбанк закликає українців мінімізувати контакти з готівковою іноземною валютою, адже вона завозиться з закордону і через високий попит населення може не встигати проходити двотижневий карантин до потрапляння в руки людей. Не варто без нагальної потреби купувати валюту, знімати її з банківських вкладів.

Якщо закінчився термін дії картки

Якщо у вас платіжна картка, строк дії якої закінчується під час карантину, не потрібно звертатися до відділення банку для її перевипуску — банки можуть подовжити строк її дії дистанційно. Для уточнень можна зателефонувати до контакт-центру конкретного банку.

За повідомленням Національного банку України