Громадяни, які уклали договори ЦПХ з підприємствами виконують роботи на свій ризик, самостійно організовують виконання роботи, не підлягають під дію правил внутрішнього трудового розпорядку, не мають права на одержання допомоги із соціального страхування, не сплачують страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Укладання договору ЦПХ регулюється цивільним кодексом. Він укладається для виконання певного обсягу робіт. Однією з особливостей ЦПХ є встановлення чіткого терміну співпраці. Тобто одразу вказується, коли фахівець почне та закінчить роботу.

Крім того, у цивільно-правовому договорі не може бути присутній перелік трудових зобов’язань. Предметом документа є саме кінцевий результат. Також не може бути вказаний певний графік. Тільки строк, в який завдання має бути виконане.

Винагорода за надані послуги вказується повністю без розбивки на щомісячну зарплатню. Графік виплат також встановлюється індивідуально. Допускається разова оплата після виконання робіт. Розмір винагороди ніяк не залежить від встановленої законодавством мінімальної зарплати.

В договір ЦПХ не вносять дані про відпустки, вихідні чи робочий час. Найманий фахівець самостійно встановлює зручний для нього графік. Також самостійно організовує робочий процес та облаштовує місце праці.

Для прикладу наведені реальні події складання договорів ЦПХ:

Перший приклад:

Відповідно до п. 2 п.п. 2.1. цивільно-правового договору від 05.06.2024 № 000000 про надання послуг (виконання робіт), сторони домовились про наступні обсяги послуг та розмір плати за їх надання: підмітання тротуарів та прибудинкової території; замітання тирси, деревних залишків і іншого сміття, підмітання снігу, ручне посипання території піском, чистка водостічних приямків, догляд за зеленими насадженнями (обкопування дерев та кущів, поливання, садіння нових дерев, кущів, квітів тощо), прибирання опалого листя, очищення урн. «Од. виміру: 1 Год.; Розцінка грн/год: 40.00 грн/1год; Період: 25 днів; Обсяг послуг, од.: 176 год; Всього вартість послуг, грн: 7 040,00».

Згідно з класифікатором професій перелічені послуги в цивільно-правовому договорі № 000000 підпадають під професійну назву роботи «двірник», КОД КП 9162, КОД ЗКППТР 11786, а також під професійну назву роботи «прибиральник територій» КОД КП 9162, КОД ЗКППТР 19262 що являється прямими ознаками трудових відносин.

Таким чином, відповідно до наданих документів громадянин … в період з 05.06.2024 по 25.06.2024 працював на території підприємства ТОВ «…» і виконував трудові функції на підприємстві по прибиранню території від сміття, косіння трави на газонах, та за завданням керівника чистив зливну каналізацію з дотриманням режиму роботи, з узгодженням своїх дій з роботодавцем, що не передбачено цивільно-правовим договором від 05.06.2024 № 000000, та являється порушенням вимог ч. 1 ст. 21 КЗпП України та ч. 4 ст. 24 КЗпП України …».

Разом з тим, спеціальною комісією, було виявлено наступні недоліки в роботі охорони праці на ТОВ «…»: громадянина …, було допущено до роботи без проведення йому інструктажів з питань охорони праці. На підприємстві не призначено відповідальних працівників за технічний стан навантажувачів та за безпечне проведення робіт навантажувачами. Відсутні технологічні карти або ПВР на виконання робіт навантажувачами. Директор та начальник виробництва не пройшли чергове навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

 

Другий приклад:

Детально ознайомившись з ЦПД від 18 липня 2024 року встановлено, що: договір був укладений на строк з 18.07.2024 до 01.09.2024; відповідно до договору громадянин ... мав виконувати роботи по сортуванню та складанню пиломатеріалу (без чітко визначеного обсягу роботи, конкретного результату праці) з грошовою винагородою у розмірі 8100 гривень на місяць.

Згідно з класифікатором професій характер робіт, зазначений в ЦПД, підпадає під професійну назву роботи «Сортувальник матеріалів та виробів з деревини», КОД КП 7421, КОД ЗКППТР 18667, що являється прямими ознаками трудових відносин.

Таким чином, відповідно до наданих документів відносини, в яких перебував громадянин ... на ПП «…» в період з 18.07.2024 по 23.08.2024, можна кваліфікувати як трудові, оскільки ЦПД укладений між ними не містить чітко визначеного результату праці, який повинен мати певний вимір або ж інші ознаки, які дають можливість ідентифікувати, що результат досягнутий, замовлений обсяг робіт виконаний, містить ознаки помісячної оплати праці, та характер робіт, зазначений в ЦПД, вказує на прямі ознаки трудових відносин, що являється порушенням вимог ч. 1 ст. 21 та ч. 4 ст. 24 КЗпП України.

В результаті встановлено, що «… робота по складанню та сортуванню пиломатеріалів на працівника можуть мати вплив наступні шкідливі фактори: параметри мікроклімату (робота на відкритому повітрі); фізичне навантаження (переміщення вантажу; вимушені нахили тулуба);

– атестація робочих місць за умовами праці у відповідності до вимог Постанови КМУ від 1 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» не проведена;

– попередні та періодичні медичні огляди на підприємстві, відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 № 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.07.2007 № 846/14113, працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці на 2024 рік не організовані …».

У ПП «Тандем Інвест» відсутня особа, яка виконує функції служби охорони праці. Директор ПП «Тандем Інвест» не створив на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також не забезпечив додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Має місце залучення до виконання робіт підвищеної небезпеки працівників без укладання трудових договорів.

Директор ПП «…» не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме:

не створив відповідні служби, не призначив посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, не затвердив інструкції про їх обов’язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій;

не забезпечив належне утримання виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

не забезпечив контроль за додержанням працівниками технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.Працівникам, які працюють на деревообробних верстатах, не проводиться навчання та повірка знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Не проводяться інструктажі з питань охорони праці на робочому місці. Має місце допуску працівників до роботи без проходження навчання, інструктажів і перевірки знань з питань охорони праці, без проходження працівниками медичних оглядів.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області було надано відповідь на запити, в яких повідомляється, що: «Звітні відомості про працевлаштування та нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) по страхувальникам ПП «..» та ТОВ «…»  по застрахованім особам відсутні в підсистемах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України».

Відділ профілактики та розслідування нещасних випадків Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області