15 лютого вшановуємо учасників бойових дій на території інших держав
15 лютого в Україні відповідно до Указу Президента України від 11 лютого 2004 року № 180/2004 – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та річницю виведення радянських військ з Республіки Афганістан. Саме цього дня 34 роки тому відбулося остаточне виведення військ з території Республіки Афганістан. З 1979 року до 1989 рік тривала війна в Афганістані, яка була однією з трагічних сторінок нашої історії, не забудеться ніколи, не зітреться з пам’яті тих, хто пройшов той пекельний шлях. Сьогодні, розуміючи справжню ціну війни і миру, усвідомлюючи свою відповідальність за майбутнє та долю прийдешніх поколінь, важливо пам’ятати кожного учасника бойових дій. Вони завжди були і залишаються прикладом мужності й відваги, патріотизму і відданості військовій присязі. Під час повномасштабної війни, розв’язаної жорстоким російським агресором, всі, згуртувавшись навколо єдиної спільної мети, працюємо кожен на своєму фронті, підтримуючи наші мужні та незламні ЗСУ. Серед них є і воїни-афганці, які нині використовують свій бойовий досвід для збройного захисту України від московських загарбників або ж активно допомагають в обороні держави в інший спосіб.
З понад 3-х тисяч українців, що пройшли шалене пекло афганських подій, майже 200 отримали поранення в боях, 116 - повернулися інвалідами, 168 більше ніколи не переступлять поріг рідної домівки, троє з них уродженці нашої громади: Здоровенко Іван Григорович (с.Дідівці), Немченко Віктор Вікторович (с.Білорічиця) та Шевченко Віктор Миколайович (с.Смош).
У старостинських округах Сухополов’янської громади проживає 49 учасників бойових дій в Афганістані. З нагоди 34-ї річниці виводу військ з Афганістану та вшанування учасників бойових дій на території інших держав відповідно до Програми соціального захисту та соціального забезпечення окремих категорій громадян Сухополов’янської сільської ради на 2022 – 2027 роки виділені кошти на матеріальну допомогу учасникам бойових дій на загальну суму 49 тисяч гривень.
Ушановуючи пам’ять учасників бойових дій в Афганістані Cухополов’янський сільський голова Денис Росовський, керуючий справами виконавчого комітету сільської ради Валентина Харченко та староста Дідовецького старостинського округу Ірина Шуляк поклали квіти до пам’ятника воїнам-афганцям в с.Манжосівка. У с.Білорічиця старостою Білорічицького старостинського округу Валерієм Коваленком організована за участі працівників старостату, Білорічицького будинку культури, сільської бібліотеки-філіалу зустріч з ветеранами – воїнами-афганцями. Були також покладені квіти до меморіальної дошки загиблого воїна-афганця Немченка Віктора Вікторовича, розміщеної на фасаді Білорічицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, та до могил воїнів-афганців на місцевому кладовищі. Усі присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих.
До річниці виведення військового контингенту з Афганістану для здобувачів освіти у закладах загальної середньої освіти громади були проведені відповідні тематичні заходи: захід-реквієм «Афганістан болить в душі моїй», флеш-моб «Намалюй прапор держави світу, де Миротворцем був Вкраїнський воїн», інформаційні години, під час яких здобувачі освіти декламували тематичні присвяти, згадували трагічні події, переглядаючи відеофрагменти з документальними «афганськими» кадрами, а також виконували Державний Гімн України та патріотичні пісні «Не хочу війни», «Ми молоді!». Хвилиною мовчання вшанували пам`ять всіх загиблих українських воїнів кінця ХХ — початку ХХІ століть. Головними ментальними меседжами заходів були: завжди пам’ятати всіх загиблих Українських воїнів, шанувати Героїв та беззаперечно вірити в нашу Перемогу!
Працівниками КЗ «Публічна бібліотека» сільської ради та сільських бібліотек-філіалів підготовлені тематичні книжкові викладки «Низький уклін Вам, Герої Афганістану!», «Серця, опалені війною», «Час і досі не загоїв рани». Про шляхи мужності українських військових, що несли службу в «гарячих точках», серед яких і наші земляки, йдеться в матеріалах виставки-розповіді «ЧУЖА ВІЙНА: історія та пам’ять», яка експонується у КЗ «Публічна бібліотека».
Шановні учасники бойових дій, дякуємо Вам за мужність і героїзм, приклад людської відданості та високу громадянську відповідальність. Бажаємо усім, хто пройшов нелегкий бойовий шлях, міцного здоров’я, щастя й миру, добробуту в родинах. Віримо у нашу Перемогу! Тримаймося разом! Все буде Україна!