Аналітична довідка з проведення моніторингу надання соціальних послуг центром соціальних служб Сухополов`янської сільської ради у 2022 році
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 №449 «Про затвердження Порядку проведення моніторингу надання та оцінки якості соціальних послуг», керуючись наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2013 №904 «Про затвердження Методичних рекомендацій з проведення моніторингу та оцінки якості соціальних послуг» проведено моніторинг надання соціальних послуг центром соціальних служб (ЦСС) у 2022 році.
Моніторинг проводився за такими даними:
- Діяльність центру соціальних служб.
- Види соціальних послуг, що надавались протягом звітного періоду, та їх відповідність Державним стандартам.
- Категорії сімей/осіб, які отримують соціальні послуги.
- Висновок.
Аналіз діяльності центру соціальних служб проводивсь на підставі звітів за 2022 рік. Проаналізовано соціальні послуги, що надавались фахівцями ЦСС відповідно до вимог Державних стандартів.
1.Діяльність центру соціальних служб Сухополов`янської сільської ради.
Центр соціальних служб Сухополов’янської сільської ради (далі Центр) є комунальним закладом, що проводить соціальну роботу із сім’ями, дітьми та молоддю, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, і надає їм соціальні послуги.
Основними завданнями Центру є: проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб та сімей з дітьми; надання особам і сім’ям з дітьми комплексу соціальних послуг відповідно до їх потреб з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин.
В структурі центру соціальних служб працює 5 працівників: директор, бухгалтер, практичний психолог та два фахівці із соціальної роботи. Заклад розташований в приміщенні Дідовецького старостинського округу №2 (орендоване приміщення).
Приміщення ЦСС відповідає санітарним вимогам та протипожежним вимогам.
2. Види соціальних послуг, що надавались протягом звітного періоду.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Сухополов’янської сільської ради від 19 травня 2021 року № 257 «Про надання соціальних послуг окремим категоріям осіб/сімей за рахунок бюджетних коштів» та з метою забезпечення доступності соціальних послуг особам/сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах або мають найвищий ризик потрапляння в такі обставини, та організації надання їм соціальних послуг відповідно до індивідуальних потреб послуги надаються безоплатно.
Перелік соціальних послуг:
- соціальний супровід сімей/осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування;
- соціальна інтеграція та реінтеграція;
- соціальна адаптація;
- посередництво;
- соціальна профілактика;
- консультування;
- представництво інтересів;
- інформування.
З метою створення безпечних умов праці в період запровадження військового стану в Україні з 24 лютого 2022 року по 16 березня 2022 року працівники центру працювали на дистанційній формі роботи за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. З 28 березня по 11 жовтня практичний психолог перебувала за межами України у відпустці за власний рахунок.
Соціальні послуги в цей період надавалися екстрено за спрощеним алгоритмом, що забезпечило негайне надання допомоги отримувачам послуг. Серед таких послуг - консультування, інформування, соціальний супровід сімей з дітьми, надання гуманітарної допомоги.
За звітний період до спеціалістів надійшло найбільше звернень від громадян з питань отримання гуманітарної допомоги, виїзду за кордон з дітьми, переоформлення соціальних виплат, отримання документу, що посвідчує особу, як отримати послугу для ВПО в застосунку «Дія» та з соціально-побутових питань.
3. Категорії сімей/осіб, які отримують соціальні послуги.
Категорії осіб, які отримали соціальні послуги у 2022 році.
Соціальна адаптація.
Всього послугу отримали 8 осіб, з них:
- сім'ї, члени яких перебувають / перебували у конфлікті з законом – 4 особи;
- сім'ї опікунів / піклувальників – 1;
- прийомні сім’ї / ДБСТ – 1
- багатодітні сім`ї -2.
Консультування.
Всього послугу отримали 238 осіб, з них:
- постраждалі від жорстокого поводження та насильства – 1;
- постраждалі від збройних конфліктів та тимчасової окупації – 92;
- одинока матір (батько) – 21;
- сім'ї, члени яких перебувають / перебували у конфлікті з законом – 10;
– особи з інвалідністю (дорослі) – 25 осіб;
– діти з інвалідністю –2;
- особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 14;
– прийомні сім’ї – 8;
- сім`ї, в яких батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання своїх обов’язків із виховання дитини – 4;
– сім'ї, де є алко/наркозалежні члени родини – 9 сімей;
- сім’ї опікунів / піклувальників – 6.
– інші категорії – 46 осіб.
Соціальна інтеграція та реінтеграція; 0 осіб.
Представництво інтересів: 0 осіб. .
Кризове та екстрене втручання: 0 осіб.
Повідомлень про кризове та екстрене втручання стосовно дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах та осіб, які протягом доби пережили травматичну подію, були свідками насильства, чи зазнали його в звітному періоді, не надходило.
Соціальний супровід сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Всього послугу отримало 17 сімей, з них:
- постраждалі від жорстокого поводження та насильства – 1 сім`я;
- постраждалі від збройних конфліктів та тимчасової окупації – 2;
- одинока матір – 1;
- сімї, в яких батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання своїх обов’язків із виховання дитини – 2 сім`ї;
- сім'ї, члени яких перебувають / перебували у конфлікті з законом -1 особа;
- сім'ї, де є алко/наркозалежні члени родини – 2;
- особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 1 особа;
- інші – 7.
Отримання послуги соціальний супровід сімей/осіб, які опинилися у СЖО є добровільним, тому не всі сім’ї/особи, які є потенційними отримувачами, користуються нею фактично. Послуга надана 17 сім`ям з 37 сімей, що перебувають на обліку СЖО та усім отримувачам, які подали на неї відповідну заяву.
Соціальний супровід сімей, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування.
Послугу отримали 14 сімей, з них:
-
- сім`ї опікунів/піклувальників – 6 сімей;
- прийомні сім’ї – 8.
Соціальна профілактика.
Всього послугу отримало 18 сімей, з них:
-
- сім'ї, в яких батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання своїх обов’язків із виховання дитини – 4;
- сім'ї, члени яких перебувають / перебували у конфлікті з законом – 5;
- сім'ї, де є алко/наркозалежні члени родини – 7;
- сім'ї, де один чи кілька членів мають інвалідність – 2;
Послуга соціальна профілактика надавалась протягом року в комплексі з іншими послугами, а саме: під час проведення групових заходів, які були обмеженими у зв’язку з військовим станом, і здійснювалися переважно в онлайн форматі, якими охоплено 1638 осіб.
Інформування.
Всього послугу отримало 383 сім`ї/осіб, з них:
- постраждалі від жорстокого поводження та насильства – 1;
-
- постраждалі від збройних конфліктів та тимчасової окупації – 92;
- одинока матір - 21;
- сім`ї, в яких батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання своїх обов’язків із виховання дитини – 4;
- сім'ї, члени яких перебувають / перебували у конфлікті з законом – 14;
- сім'ї, де є алко/наркозалежні члени родини – 9;
- сім'ї, де один чи кілька членів мають інвалідність – 79;
- прийомні сім’ї –8;
- сім`ї опікунів/піклувальників – 6;
- особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 14;
- сім'ї, яким призначена державна допомога при народженні дитини – 34;
- інші – 101.
- Висновок.
Відповідно до Положення Центр соціальних служб – комунальний заклад, який надає соціальні послуги сім’ям/особам, які перебувають в складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
Заклад створений рішенням першої сесії восьмого скликання Сухополов`янської сільської ради від 09 грудня 2020 року.
Фактична кількість працюючих працівників центру в порівнянні з періодом минулого року не змінилася – 5 штатних одиниць.
В 2022 році кількість отримувачів соціальних послуг охоплених індивідуальними соціальними послугами 1260 осіб збільшилась (на 68,9%) в порівнянні з минулим роком 746 осіб.
Відповідно до рішення виконавчого комітету від 19 травня 2021 року № 256 «Про Порядок взаємодії суб’єктів соціальної роботи Сухополов`янської сільської ради з питань організації надання соціальних послуг» визначено механізм виявлення осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах або мають найвищий ризик потрапляння в такі обставини, та організації надання їм соціальних послуг відповідно до індивідуальних потреб.
В 2022 році спеціалістами Центру спільно з суб’єктами соціальної роботи проведено оцінку потреб у 92 сім`ях в порівнянні з 2021 роком у 79 сім`ях (збільшилося на 16,5 %).
Складні життєві обставини підтверджено у 37 сім`ях (63 дитини).
З них послугу соціального супроводу отримали 17 сімей, однакова кількість, як і в минулому році. Протягом звітного періоду 8-ми сім`ям завершено надання послуги соціального супроводу.
Фахівцями Центру під час візитів в сім`ю постійно здійснюються бесіди на теми: «Шкідливість паління та вживання алкоголю», «Протидія пияцтву та алкоголізму», «Прогнозування життєвих перспектив», «Напрями пошуку роботи», «Принципи здорового способу життя», «Конфлікти та шляхи їх вирішення», «Запобігання насильству в сім’ї», «Налагодження емоційних контактів між членами сім’ї», «Цільове використання коштів державної допомоги при народженні дитини, використання коштів за призначенням», «Юридична відповідальність за порушення норм і правил поведінки».
З метою контролю за цільовим використанням державної допомоги при народженні дитини спеціалістами обстежено 34 сім`ї, яким призначена допомога та складено відповідні акти. Фактів нецільового використання виплат не виявлено. Оригінали актів обстежень подаються до районного управління соціального захисту населення.
Відповідно до Наказу Міністерства соціальної політики України від 11.08.2017 №1307 «Про затвердження Державного стандарту соціального супроводу сімей, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування», спеціалістами Центру здійснювався соціальний супровід 6 сімей опікунів/піклувальників (8 дітей) (Валківський, Охіньківський, Погребівський, Рудівський та Сухополов`янський с/о) та 8 прийомних сімей (14 дітей). 1 прийомна сім’я знята в з соціального супроводу в зв’язку з досягненням повноліття дитини.
Завдяки програмі використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам упродовж 2022 року 1 особа та 1 дитина із числа дітей, позбавлених батьківського піклування отримали квартири за державний кошт. Кожній особі на придбання житла з державного бюджету було виділено по 450988,00 гривень.
Дані особи перебували на соціальному супроводі. В ході супроводу надавалися послуги у пошуку та підбору житла, оформленні права власності на нього, надано консультування про порядок сплати комунальних послуг та інші заходи, спрямовані на забезпечення прав осіб на житло.
14 осіб, які перебували у конфлікті з законом, охоплені соціальними послугами спеціалістів центру.
З метою забезпечення комплексного підходу до подолання домашнього насильства, ефективного реагування на факти насильства, надання соціально-психологічної допомоги постраждалим особам, зокрема соціальних послуг з консультування, кризового та екстреного втручання, соціальної профілактики відповідно до їх потреб при центрі соціальних служб рішенням виконавчого комітету від 08 липня 2021 року № 286 створено мобільну бригаду. Розроблено та затверджено план роботи мобільної бригади, відповідно до якого здійснюються виїзди та проводяться профілактичні заходи в громаді.
В 2022 році надійшло 14 повідомлень про вчинення насильства в сім`ї, що в порівнянні з 2021 роком - 12 (збільшилося на 16,7%):
За повідомленнями складено оцінки потреб сімей та надано соціальні послуги відповідно до їх потреб.
З питань профілактики домашнього насильства та торгівлі людьми спеціалісти Центру соціальних служб приймають участь в заходах:
- у Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства»;
- у відзначенні Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства;
- до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми.
За участю спеціалістів відділу соціальної підтримки населення, служби у справах дітей спільно з юристконсультом Прилуцького бюро правової допомоги Ніжинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги проводилися круглі столи та робочі зустрічі.
Спеціалістами Центру розроблені та розповсюджені буклети та листівки з питань: протидії насильства, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей ПБП, відповідального батьківства, профілактики раннього соціального сирітства, торгівлі людьми, впровадження послуги наставництва.
Працівники центру постійно приймають участь в онлайн-семінарах та навчаннях.
Протягом 2022 року підвищення кваліфікації пройшли 2 працівники центру.
Інформаційні матеріали про діяльність фахівців центру та про проведені заходи висвітлюються на офіційній сторінці в соціальній мережі «Фейсбук».
с. Сухополова
27.01.2023