З початком вторгнення росії в Україну багато українців набули статусу учасника бойових дій. Держава ініціювала ряд спеціальних програм, спрямованих на допомогу захисникам та членам їхніх родин. Зокрема, в арсеналі служби зайнятості - низка дієвих послуг та зручних сервісів з пошуку роботи та побудови кар'єри. Про них розповіла директорка обласного центру зайнятості Людмила Ключник.

База вакансій служби зайнятості містить тисячі пропозицій від роботодавців в межах країни. Щоб знайти роботу, варто звернутися до найближчого центру зайнятості, незалежно від місця реєстрації.  Це значно прискорить пошук, оскільки людина перебуватиме під індивідуальним супроводом фахівця - кар'єрного радника. Можна шукати роботу й самостійно, скориставшись онлайн сервісами, зокрема Єдиним порталом вакансій, чат-ботами у Telegram та Viber.

Для тих, хто не має затребуваної на ринку праці професії, існує можливість отримати її безкоштовно – діє програма професійно-технічної освіти для учасників бойових дій та людей з інвалідністю внаслідок війни. Вони можуть, незалежно від рівня їхньої освіти, пройти підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації в Центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, які наразі діють у областях України.

Навчання може здійснюватися як за очною, так і дистанційною, дуальною формами, або шляхом їх поєднання. На вибір – 95 робітничих професій та більше 400 освітніх програм. Термін навчання - до 6 місяців. Служба зайнятості компенсує витрати на проїзд, проживання та проходження медичного огляду.

Серед професій, які пропонуються: токар, фрезерувальник, електрозварник, слюсар-ремонтник, водій, муляр, штукатур, верстатник, оператор верстатів з програмним керуванням тощо. Є й рідкісні – коваль, бляхар, бондар, бджоляр, рибовод, виноградар, вишивальник. Освітні програми стосуються різних сфер діяльності, зокрема сільського господарства, підприємництва, програмного забезпечення, надання послуг, виробництва, будівництва тощо.

Для участі у програмі потрібно зробити лише декілька кроків:

-        обрати професію чи освітню програму із запропонованих переліків, розміщених на сайті Державного центру зайнятості;

-        визначити заклад професійної освіти Державної служби зайнятості;

-        подати заяву (це можна зробити онлайн https://edveteran.dcz.gov.ua/), підписати договір та приступити до навчання.

Освітніми можливостями для ветеранів вже скористалися троє наших земляків, з яких один здобув професію оператора з обробки інформації та програмного забезпечення у Рівненському центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості, а двоє – електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування у Сумському  центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці існує можливість отримати ваучер на навчання. Цією програмою можуть скористатися окремі категорії громадян, у тому числі й учасники бойових дій,  які мають професійно-технічну, фахову передвищу або вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні та не проходили протягом останніх 3-х років перепідготовку за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Ваучери видаються за затвердженим Мінекономіки переліком, який налічує 124 професії та спеціальності. Таким чином можна здобути як робітничу професію, так і вищу освіту або підвищити кваліфікацію.  Вартість ваучера не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб – на сьогодні це понад 30 тис. грн. (30 280 грн). Подати заявку на отримання ваучера можна онлайн.

Торік службою зайнятості на Чернігівщині видано 370 ваучерів, за 3 місяці поточного року – вже 118 за професіями кухар, кондитер, електромонтер, тракторист-машиніст, водій, штукатур.

Тим, хто планує започаткувати або розвивати власний бізнес, можна скористатися грантовими програмами, які реалізуються в рамках урядового проєкту єРобота. Служба зайнятості супроводжує дві з них.

Так, за програмою «Власна справа»,  можна отримати мікрогрант у розмірі від 50 до 250 тис. грн. Для розвитку ветеранського бізнесу впроваджена окрема програма «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей», за якою учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати гранти на бізнес до 1 млн грн, а члени їх сімей – до 500 тис. грн.  

Обов'язковою умовою для грантоотримувачів є створення нових робочих місць (від 1-го до 4-х) в залежності від суми фінансової підтримки. Повернення коштів відбувається за рахунок фактичної сплати встановлених чинним законодавством податків та зборів за працевлаштованих осіб.

Процедура отримання грантових коштів не складна: потрібно подати бізнес-план разом із заявою через портал «Дія», у разі позитивної оцінки експертами «Ощадбанку» ділової репутації заявника - пройти онлайн співбесіду з фахівцями обласного центру зайнятості та дочекатися остаточного рішення Держаного центру зайнятості.

На сьогодні програмою «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» скористалися 10 мешканців області. Зокрема, у поточному році схвалено 5 бізнес-ідей, для реалізації яких державою виділено 2 млн грн.  Так, в області цьогоріч планується розширення виробництва з очистки води, відкриття кав'ярні, чайної,  автомайстерні по діагностиці та ремонту електронних систем легкових автомобілів, студії лазерної епіляції.

Водночас для стимулювання роботодавців брати на роботу ветеранів діють компенсаційні програми. Одна з них – компенсація 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати (8000 грн), за працевлаштування строком не менше ніж на 1 рік, саме учасників бойових дій. Загальна тривалість виплати такої компенсації становить 6 місяців впродовж року з дня працевлаштування.

На жаль, частина захисників і захисниць повертаються з фронту із пораненнями. Щоб допомогти людині з інвалідністю працевлаштуватись і не відчувати бар'єрів на роботі, служба зайнятості компенсує роботодавцям вартість облаштування для неї робочого місця. Відтак, роботодавець, може отримати грошову компенсацію до 106,5 тис. грн – за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю І групи та до 71 тис. грн – для людей з інвалідністю II групи.

Записала Світлана Шеремет

 Фото без опису