Дорожні карти реформ відповідають як запиту суспільства, так і принципам Євросоюзу
Дорожні карти реформ відповідають як запиту суспільства, так і принципам Євросоюзу
Про це заявила Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина під час Першої Сесії Українська школа політичних студій/Ukrainian school of political studies 2025.
Учасники сесії взяли участь у відкритому діалозі з Віцепрем’єркою про нову роль Європи на геополітичній арені та важливість інтеграції України до ЄС.
«Переговори про членство в Європейському Союзі розпочинаються з фундаментальних питань. Передусім йдеться про відповідність основоположним цінностям. Ми не лише прагнемо відповідати цим критеріям, а й гарантувати їхнє довгострокове дотримання», – наголосила Ольга Стефанішина.
Вона розповіла, що для системної реалізації зобов’язань Україна розробила три дорожні карти у ключових сферах:
Верховенство права;
Реформа державного управління;
Функціонування демократичних інституцій.
«Запорукою успішності цих документів стала їхня розробка в інклюзивному форматі. До процесу долучилися правоохоронні органи, судова гілка влади, громадські організації, народні депутати. Завдяки цьому кожен відчуває свою відповідальність за їхню реалізацію. Ці документи не лише відповідають запиту суспільства, а й відповідають принципам Євросоюзу», – підкреслила Віцепрем’єрка.
У межах діалогу, Ольга Стефанішина також поділилась поглядом з-за лаштунків на хід переговорного процесу.
«Усі 36 переговорних груп готують свою позицію з урахуванням того, що наші зобовʼязання будуть виконані у 2027 році. Наразі на переговорах ми маємо спільну оцінку того, де ми знаходимось: у період 2025-26 років передбачаємо розробку політик, законодавства, у 2026-27 роках – його ухвалення. Це цілком реалістична оцінка», – зазначила вона.
Окремо торкнулись питання правосуддя та забезпечення справедливості для українських громадян, що постраждали внаслідок російської агресії.
«Для мене питання забезпечення відповідальності за воєнні злочини є персональним. Я займаюсь дуже багатьма питаннями, які стосуються роботи з жертвами сексуальних злочинів: чоловіками, жінками, дітьми, які зазнали сексуального насильства. Для таких людей, державні послуги – вони важливі, але не відновлять справедливість. Тому, все, що ми можемо робити, як держава – це фіксувати інформацію про ці злочини, працювати з людьми, зберігати дані, реєстри, вимагати репарацій та відповідальності на всіх рівнях. Це - пріоритетні напрямки зараз», – додала Віцепремʼєрка.